تمرینات توانبخشی شانه بعد از جراحی

تمرینات توانبخشی شانه بعد از جراحی

تمرینات توانبخشی شانه بعد از جراحی

اگر جراحی شانه انجام داده اید، احتمالاً از فیزیوتراپی بعد از جراحی برای کمک به حرکت به سمت بهبودی کامل بهره مند خواهید شد. PT شما می تواند وضعیت شما را ارزیابی کند و به بهبود نحوه حرکت و عملکرد شانه شما کمک کند.

ورزش در دوره بلافاصله پس از عمل می تواند به بهبود حرکت شانه کمک کند و بازتوانی شانه را در جهت درست شروع کند. حرکت زودهنگام بعد از جراحی نیز می تواند به جلوگیری از انقباضات و شانه یخ زده مخوف کمک کند.

قبل از شروع هر گونه برنامه تمرینات توانبخشی شانه بعد از جراحی باید در مورد زمان مناسب شروع بازتوانی شانه با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

یک برنامه تمرینی کامل بعد از عمل شانه برای بهبودی کافی پس از جراحی شانه ضروری است. ضعف عضلانی و سفتی مفصل شانه اغلب به دلیل شروع تاخیری یک برنامه است. در نتیجه، ضروری است که تمرینات ورزشی تقویتی و کششی را تحت نظر متخصص فیزیوتراپی در اسرع وقت پس از جراحی انجام دهید. در اولویت قرار دادن این موضوع، بهبودی شما به حداکثر می رسد.

تمرینات توانبخشی شانه بعد از جراحی

تمرینات دامنه حرکتی

شروع تمرینات حرکتی اولیه بعد از جراحی شانه از حرکات ساده به حرکات پیچیده تر پیشرفت می کند. تمرین هایی که باید در نظر گرفته شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تمرین آونگ
از کمر خم شوید تا بازوی آسیب دیده در پهلوی شما آویزان شود.
بدن خود را با استفاده از وزن بازو و گرانش به جلو و عقب بچرخانید تا دایره های کوچکی در شانه جراحی ایجاد کنید.
از این تکنیک برای حرکت دادن بازوی خود به صورت دایره ای در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت استفاده کنید.

تمرینات چوبدستی
برای انجام این تمرینات از چوب استفاده کنید:

خم شدن: عمودی بایستید و یک چوب را در هر دو دست بگیرید، کف دست به پایین. بازوهای خود را با بلند کردن آنها روی سر خود دراز کنید و آرنج خود را صاف نگه دارید. ۵ ثانیه نگه دارید و به حالت اولیه برگردید.
امتداد: صاف بایستید و یک چوب را در هر دو دست خود در پشت خود بگیرید. چوب را از پشت خود دور کنید. موقعیت انتهایی را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید. استراحت کنید و به موقعیت شروع بازگردید.
چرخش بیرونی: به پشت دراز بکشید و یک چوب را در هر دو دست بگیرید، کف دست ها بالا باشد. بازوهای شما باید روی زمین قرار گیرند، آرنج‌ها در کناره‌ها و ۹۰ درجه خم شده باشند. با استفاده از بازوی خوب خود، بازوی آسیب دیده خود را از بدن خود دور کنید در حالی که آرنج بازوی آسیب دیده را در کنار خود نگه دارید. کشش را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید.
چرخش داخلی: عمودی بایستید و یک چوب را با هر دو دست پشت سر خود نگه دارید. باید عمود بر کف و در راستای بدنه باشد. دست را روی سمت آسیب ندیده خود در پشت سر خود قرار دهید تا چوب را بگیرید و دست را در سمت آسیب دیده در پشت کمر خود قرار دهید. چوب را با خم کردن آرنج خود به سمت بالا و پایین حرکت دهید. حالت خم شدن را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید.
ربودن و اداکشن شانه: عمودی بایستید و یک چوب را با هر دو دست، کف دست به سمت پایین بگیرید. به جلوی ران های خود استراحت دهید. در حالی که آرنج های خود را صاف نگه داشته اید، از بازوی خوب خود استفاده کنید تا بازوی آسیب دیده خود را تا جایی که ممکن است به سمت بیرون و به سمت بالا فشار دهید. ۵ ثانیه نگه دارید.
ربودن و اداکشن افقی: صاف بایستید و یک چوب را در هر دو دست بگیرید. بازوهای خود را مستقیماً در مقابل خود در سطح شانه قرار دهید. بازوهای خود را صاف نگه دارید و چوب را به یک طرف بچرخانید، کشش را احساس کنید و ۵ ثانیه نگه دارید. سپس چوب را به طرف دیگر بچرخانید، کشش را احساس کنید و ۵ ثانیه نگه دارید.

تمرینات تقویتی

کارکرد صحیح عضلات شانه پس از جراحی مستلزم انجام تمرینات تقویتی است. این تمرینات توانبخشی شانه بعد از جراحی باید ماهیت پیشرونده داشته باشند. آسان شروع کنید و سپس پیشرفت کنید تمرین هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

تمرینات روتاتور کاف
تمرین اول: روی میز یا تخت روی شکم دراز بکشید. یک دست را در سطح شانه بیرون بیاورید و آرنج خود را تا ۹۰ درجه خم کرده و دست خود را پایین بیاورید. آرنج خود را خم نگه دارید، به آرامی دست خود را بالا ببرید. زمانی که دستتان در سطح شانه قرار گرفت، توقف کنید. دست را به آرامی پایین بیاورید.
تمرین دوم: به پهلو روی تخت یا زمین دراز بکشید. بازوی خود را در کنار خود قرار دهید، آرنج خود را تا ۹۰ درجه خم کنید، و ساعد خود را روی سینه، کف دست به سمت پایین قرار دهید. شانه خود را به سمت بیرون بچرخانید، ساعد خود را بالا بیاورید تا همسطح شانه باشد. دست را به آرامی پایین بیاورید.
تمرین سوم: بایستید و بازوهای خود را کمی پشت سر خود قرار دهید و هر دو انگشت شست خود را پایین بیاورید. دستان خود را بالا بیاورید و وانمود کنید که با هر دست یک قوطی خالی می کنید. بازوها را به آرامی پایین بیاورید.
همچنین می توانید تمرینات تقویتی روتاتور کاف را با یک نوار مقاومتی در برنامه توانبخشی شانه خود بگنجانید. تثبیت کتف همچنین ممکن است برای حفظ حرکت صحیح شانه در هنگام بالا بردن بازو مفید باشد.

 

کلمات مرتبط :

تمرینات توانبخشی شانه بعد از جراحی – درمان درد شانه پس از جراحی – فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی در غرب تهران

مقالات بیشتر

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer0
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

question_answer0
فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست ها از طریق ورزش، درمان دستی مفصل، تکنیک های بافت نرم، آموزش و مشاوره به افراد آسیب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست