درمان آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو هرچه سریع تر آغاز شود، احتمال تسکین درد زانو بیشتر می شود و احتمال تشدید و پیشرفت آن کمتر خواهد شد. درمان آرتریت زانو ممکن است شامل درمان های غیر جراحی، تزریق و جراحی باشد. به طور معمول، ابتدا درمان های غیرجراحی امتحان می شود. جراحی معمولاً ضروری نیست و تنها زمانی توصیه می‌شود که سایر درمان‌ها امتحان شده باشند و علائم را به اندازه کافی کاهش نداده باشند.

روشهای درمان آرتروز زانو

فیزیوتراپی

بیشتر برنامه های فیزیوتراپی ترکیبی از تقویت، کشش و تهویه هوازی است. اهداف فیزیوتراپی برای آرتریت زانو عبارتند از:

  • تقویت عضلات اطراف زانو و همچنین باسن و لگن
  • کشش عضلات سفت و غیر قابل انعطاف، مانند همسترینگ
  • تشویق تبادل مایعات و مواد مغذی در بدن با تمرینات هوازی سبک، مانند پیاده روی، شنا، یا استخر درمانی

ماهیچه های قوی و انعطاف پذیر می توانند بهتر از مفصل زانو حمایت کنند و در نتیجه فشار کمتری بر غضروف و استخوان آسیب دیده وارد شود.

آموزش راه رفتن و وضعیت بدن
یک فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند گام‌های راه رفتن و یا سایر حرکات فرد را برای شناسایی مسائل بیومکانیکی که ممکن است به آرتریت زانو فرد کمک کند، ارزیابی کند. بازآموزی و معرفی عادات جدید می تواند مشکلات آینده زانو را محدود کند. کفی کفش با طراحی مناسب می تواند به تخلیه بخشی از زانو که دردناک است کمک کند و ممکن است ناراحتی کلی را کاهش دهد.

داروهای ضد درد

برای تسکین موقت درد آرتریت زانو می توان از داروهای مسکن استفاده کرد.

داروهای ضد درد خوراکی بدون نسخه. مسکن ها مانند استامینوفن (تیلنول)، می توانند درد را کاهش دهند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند آسپرین، ایبوپروفن (Advil)، ناپروکسن (Aleve)، می توانند درد و همچنین التهابی را که به درد کمک می کند، کاهش دهند.
داروهای خوراکی تجویزی. هنگامی که درد به داروهای بدون نسخه پاسخ نمی دهد، پزشکان ممکن است دوزهای تجویزی از داروهایی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن را توصیه کنند. آنها همچنین ممکن است انواع دیگری از داروها مانند مهارکننده های COX-2 (Celebrex) را تجویز کنند.
داروهای موضعی مسکن های موضعی هم در فرمول های نسخه ای و هم بدون نسخه عرضه می شوند. این کرم ها را می توان مستقیماً روی پوست روی زانو مالید. به طور کلی، مسکن های موضعی کمتر از داروهای خوراکی خطراتی را به همراه دارند و عوارض جانبی مانند ناراحتی معده ایجاد می کنند.
به داروهای ضد درد برای تسکین درد آرتریت مراجعه کنید

داروهای جدید برای درمان آرتروز زانو در حال بررسی و توسعه هستند. اکثر داروها، چه از طریق قرص یا تزریقی مصرف شوند، برای درمان علائم آرتریت طراحی شده اند و روند را معکوس نمی کنند. علاوه بر این، برخی از مردم از CBD و محصولات ماری جوانای پزشکی (در مواردی که قانونی هستند) استفاده می کنند، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

کاهش وزن

برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند، کاهش وزن به طور قابل توجهی فشار روی مفصل زانو را کاهش می دهد. کاهش این فشار می تواند به کاهش یا از بین بردن علائم و کاهش سرعت پیشرفت آرتروز زانو کمک کند. کاهش وزن یکی از توصیه های عمومی در درمان آرتروز زانو است.

تزریقات برای آرتروز زانو

هنگامی که درمان های خط اول مانند کاهش وزن و فیزیوتراپی به اندازه کافی درد آرتریت زانو را تسکین نمی دهند، پزشک ممکن است تزریق های درمانی را پیشنهاد کند.

انواع مختلفی از تزریق برای کمک به کاهش درد آرتروز زانو در دسترس است.

تزریق اسید هیالورونیک که به عنوان مکمل ویسکوز نیز شناخته می شود، مایع روان کننده را برای مفصل زانو فراهم می کند و می تواند درد را کاهش دهد.

تزریق‌های درمانی غنی از پلاکت (PRP) از عناصر خون خود بیمار برای کاهش درد، بهبود عملکرد و از نظر نظری تشویق به ترمیم و التیام بافت استفاده می‌کنند.

در تزریق سلول های بنیادی از سلول های مشتق شده از مغز استخوان یا چربی (چربی) برای برداشت عوامل رشد و برخی سلول های بنیادی به طور مستقیم از بیمار استفاده می شود و در همان روز دوباره به بیمار تزریق می شود. همانند PRP، هدف این درمان نیز تشویق رشد بافت جدید است.
به درمان با سلول های بنیادی برای آرتریت مراجعه کنید

تزریق کورتیزون (استروئید) رایج‌ترین نوع تزریق مفصلی است که استفاده می‌شود، اما کاربرد محدودی دارد زیرا ممکن است به از دست دادن غضروف در زانوی آرتروز کمک کند. برخی از پزشکانی که آرتریت زانو را درمان می‌کنند، تنها یک بار تزریق استروئید را پیشنهاد می‌کنند، در حالی که بسیاری از متخصصان آرتریت این کار را انجام داده‌اند. به طور کامل استفاده از تزریق استروئید برای آرتریت زانو را متوقف کرد. هدف از این تزریق ها کاهش التهاب و در نتیجه کاهش سفتی، تورم و درد زانو است.

تزریق پی آر پی، تزریق سلول های بنیادی و پرولوتراپی، درمان های پزشکی بازساختی هستند که هدف آنها کاهش درد، بهبود عملکرد و ایجاد محیطی برای حمایت از ترمیم بافت است. 

تزریق‌ها می‌توانند منبع خوبی برای تسکین درد برای برخی افراد باشند، اما همیشه مؤثر نیستند. تأثیر ممکن است برای برخی چشمگیر باشد و برای برخی دیگر کمتر. مدت زمان عمل در افراد مختلف متفاوت است.

عمل جراحی زانو برای درمان آرتروز زانو

اکثر افراد مبتلا به آرتروز زانو هرگز نیازی به جراحی نخواهند داشت. با این حال، اگر علائم شدید باشد و سایر درمان ها موفق نباشند، جراحی ممکن است یک گزینه درمانی باشد.

رایج ترین جراحی برای آرتریت زانو، تعویض کامل زانو است. سایر جراحی‌های کمتر رایج عبارتند از تعویض جزئی زانو و جراحی استئوتومی زانو.

 

کلمات مرتبط :

درمان آرتروز زانو – بهترین درمان زانودرد – فیزیوتراپی آرتروز زانو – فیزیوتراپی زانو در غرب تهران – فیزیوتراپی در منطقه ۵ تهران – فیزیوتراپی در سردار جنگل – فیزیوتراپی خوب در باغ فیض

مقالات بیشتر

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer0
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

question_answer0
فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست ها از طریق ورزش، درمان دستی مفصل، تکنیک های بافت نرم، آموزش و مشاوره به افراد آسیب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست