روشهای درمان فتق دیسک کمر

روشهای درمان دیسک کمر

روشهای درمان فتق دیسک کمر

درمان فتق دیسک به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: زمانی که فتق دیسک رخ می دهد، علائم تجربه شده توسط بیمار، سن بیمار، سطح فعالیت و وجود علائم بدتر.

اغلب، درمان فتق دیسک به صورت محافظه کارانه شروع می شود و در صورت تداوم علائم، تهاجمی تر می شود. پس از تشخیص فتق دیسک، درمان معمولا با موارد زیر آغاز می شود.

روشهای درمان فتق دیسک کمر

استراحت و اصلاح فعالیت
اولین درمان استراحت و اجتناب از فعالیت هایی است که علائم شما را تشدید می کند. اکثریت قریب به اتفاق فتق های دیسک در صورت دادن زمان برطرف می شوند. در این موارد، مهم است که از فعالیت هایی که علائم شما را تشدید می کنند اجتناب کنید.

کاربردهای یخ و گرما
استفاده از یخ و گرما می تواند در تسکین علائم دردناک فتق دیسک بسیار مفید باشد. با کمک به شل کردن عضلات پشت، برنامه های یخ و گرما می توانند اسپاسم عضلانی را تسکین داده و تسکین درد قابل توجهی را ارائه دهند.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی و تمرینات تثبیت کمر مستقیماً فتق دیسک را تغییر نمی دهند، اما می توانند عضلات کمر را تثبیت کنند. این تأثیری بر کاهش بار تجربه شده توسط دیسک و مهره ها دارد. ماهیچه‌های قوی‌تر و متعادل‌تر به کنترل ستون فقرات کمری کمک می‌کنند و خطر یا آسیب به اعصاب و دیسک را به حداقل می‌رسانند.

داروهای ضد التهاب
داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) معمولاً تجویز می‌شوند و اغلب به تسکین درد ناشی از فتق دیسک کمک می‌کنند.

با کاهش التهاب، این داروها می توانند مقداری از فشار روی اعصاب تحت فشار را کاهش دهند. NSAID ها باید تحت نظارت ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما استفاده شوند.

داروهای استروئیدی خوراکی
داروهای استروئیدی خوراکی برای درمان دوره های فتق حاد (ناگهانی) دیسک استفاده شده است. داروهای مورد استفاده شامل پردنیزون و مدرول (متیل پردنیزولون) است. با این حال، مشخص نیست که آنها چقدر بر درد مؤثر هستند.

دیگر روشهای درمان فتق دیسک کمر

سایر داروها
سایر داروهایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از داروهای ضد درد مخدر و شل کننده های عضلانی. داروهای ضد درد مخدر برای مدیریت درد شدید و کوتاه مدت مفید هستند. این مهم است که بدانید این داروها می توانند شما را خواب آلود کرده و اعتیادآور باشند. مهم است که از آنها فقط برای دوره های زمانی کوتاه استفاده کنید. شل کننده های عضلانی برای درمان اسپاسم عضلات ستون فقرات که اغلب با فتق دیسک دیده می شود استفاده می شود. اغلب اسپاسم عضلانی بدتر از درد ناشی از فشار دیسک بر روی اعصاب است.

تزریق استروئید اپیدورال
تزریق کورتیزون می تواند به طور مستقیم در ناحیه تحت فشار عصب انجام شود. مانند داروهای ضد التهاب خوراکی، هدف از بین بردن تحریک اعصاب است. هنگامی که از تزریق استفاده می شود، دارو به جای اینکه به صورت خوراکی مصرف شود و در سراسر بدن شما حرکت کند، به ناحیه فتق دیسک تحویل داده می شود.

عمل جراحی
درمان فتق دیسک معمولا با مراحل ساده ذکر شده در بالا شروع می شود. با این حال، درمان جراحی فتق دیسک ممکن است بلافاصله پس از آسیب توصیه شود اگر چندین هفته درمان غیرجراحی تسکین کافی را فراهم نکند. توجه به این نکته مهم است که اندازه فتق دیسک و میزان فشرده سازی عصب تعیین نمی کند که آیا شما به جراحی نیاز دارید یا خیر. مطالعات نشان داده اند که حتی فتق های بزرگ دیسک را می توان بدون جراحی با موفقیت درمان کرد.

علائم درد و ناهنجاری های حسی معمولاً نیازی به مداخله فوری ندارند، اما بیمارانی که دارای ضعف قابل توجه، هر گونه شواهدی از سندرم دم اسب یا یک مشکل به سرعت در حال پیشرفت هستند، ممکن است نیاز به درمان سریعتر جراحی داشته باشند.

 

کلمات مرتبط :

روشهای درمان فتق دیسک کمر – درمان دیسک کمر با ورزش و فیزیوتراپی – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی خوب در باغ فیض – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران

مقالات بیشتر

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer0
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

question_answer0
فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست ها از طریق ورزش، درمان دستی مفصل، تکنیک های بافت نرم، آموزش و مشاوره به افراد آسیب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست