پارگی تاندون آشیل

پارگی تاندون آشیل

پارگی تاندون آشیل یکی از آسیبهای ورزشی شایع است که ممکن است در هر فردی رخ دهد اما ریسک بروز آن در افراد ورزشکار و پرتحرک بیشتر است.

پارگی تاندون آشیل بیشتر در مردان ورزشکار میانسال اتفاق می افتد. آسیب اغلب در طول ورزش های تفریحی رخ می دهد که نیاز به پریدن، چرخیدن و دویدن دارد. بیشتر اوقات، اینها تنیس، راکتبال، اسکواش، بسکتبال، فوتبال، سافت بال و بدمینتون هستند.

پارگی آشیل ممکن است در شرایط زیر رخ دهد:

  • در حالی که عضلات قدرتمند ران، زانوی شما را صاف می کنند، با پا فشار شدیدی انجام می دهید. یک مثال ممکن است شروع یک مسابقه با پا یا پریدن باشد.
  • به طور ناگهانی زمین می خورید یا زمین می خورید، و پای شما به جلو رانده می شود تا سقوط را بشکند و به شدت تاندون را بیش از حد کشیده می کند.
  • شما از ارتفاع قابل توجهی سقوط می کنید.

مهم‌ترین عامل خطر برای پارگی تاندون آشیل، مرگ سلول‌های تاندون است که در نتیجه تاندونوپاتی مدیریت نشده است.

به نظر می رسد که هر سابقه قبلی تاندون پاتی آشیل منجر به یک تاندون دژنراتیو می شود که می تواند با افزایش سن و عدم استفاده ضعیف و نازک شود. سپس مستعد آسیب یا پارگی می شود. برخی بیماری ها (مانند آرتریت و دیابت) و داروها (مانند کورتیکواستروئیدها و برخی آنتی بیوتیک ها) نیز می توانند خطر این آسیب را افزایش دهند.

درمان پارگی تاندون آشیل

درمان این آسیب معمولا محافظه کارانه (غیر جراحی) شامل استراحت ، فیزیوتراپی ، بریس و یخ گذاری است، یا ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

اگر آشیل شما دوباره پاره شده باشد یا بین پارگی تا تشخیص و شروع بریس محافظه کارانه و درمان دو هفته تاخیر داشته باشد، احتمال جراحی تاندون آشیل بیشتر است.

فیزیوتراپی پس از جراحی ترمیم آشیل
اکثر جراحان توصیه می کنند که فیزیوتراپی را حدود یک هفته بعد از عمل شروع کنید. بسیار مهم است که به ترمیم تاندون آشیل فشار وارد نکنید. ما راهنمایی حرفه ای یک فیزیوتراپیست با تجربه در توانبخشی پارگی تاندون آشیل را برای بهترین نتیجه توصیه می کنیم.

پیش آگهی درمان
پای شما معمولاً بین ۶ تا ۱۲ هفته در بریس خواهد بود. اگر همه چیز در طول توانبخشی شما به خوبی پیش برود، حداقل ۱۲ هفته طول می کشد تا برنامه بازگشت به ورزش را در نظر بگیرید. این زمان البته به صلاحدید جراح و فیزیوتراپیست شما است. با این حال، برخی از ترمیم‌های تاندون آشیل شش تا ۱۲ ماه طول می‌کشد تا با موفقیت بازتوانی شوند و در صورت عدم بروز عوارض، دوباره به ورزش بازگردند.

 

کلمات مرتبط :

پارگی تاندون آشیل – درمان تاندونیت آشیل – فیزیوتراپی ورزشی – فیزیوتراپی طرف قرارداد با بانکها – فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه

مقالات بیشتر

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer0
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

question_answer0
فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست ها از طریق ورزش، درمان دستی مفصل، تکنیک های بافت نرم، آموزش و مشاوره به افراد آسیب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست