تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه (آرتروپلاستی) جراحی برای تعویض تمام یا بخشی از مفصل شانه است. اگرچه نسبت به تعویض مفصل زانو یا لگن کمتر رایج است، اما سالانه هزاران نفر آرتروپلاستی شانه انجام می دهند. فیزیوتراپیست ها به افراد کمک می کنند پس از جراحی تعویض کامل یا جزئی شانه به سطح فعالیت قبلی خود بازگردند.

فیزیوتراپیست ها متخصص حرکت هستند. آنها کیفیت زندگی را از طریق مراقبت عملی، آموزش بیمار و حرکات تجویز شده بهبود می بخشند. 

آرتروپلاستی شانه چیست؟

تعویض شانه (آرتروپلاستی) یک روش جراحی است که زمانی انجام می‌شود که سایر درمان‌ها، مانند دارو یا فیزیوتراپی، درد را کنترل نکرده یا به درد کمک نکرده باشند یا از شانه استفاده نشود. ملاقات با جراح ارتوپد به شما در تصمیم گیری برای انجام این جراحی کمک می کند.

دلایل تعویض مفصل شانه

شرایطی که منجر به جراحی تعویض شانه می شود اغلب عبارتند از:

  • استئوآرتریت شانه.
  • بیماری روتاتور کاف (پارگی عضله یا شکستگی عضلات روتاتور کاف).
  • شکستگی شانه.

دلایل کمتر رایج برای جراحی عبارتند از:

  • روماتیسم مفصلی.
  • استئونکروز – یک بیماری نادر که در آن سر استخوان بازو می میرد.

سه نوع مختلف از آرتروپلاستی شانه وجود دارد. جراح ارتوپد شما عوامل مختلفی را در نظر می گیرد. جراح شما تصمیم می گیرد که آیا یکی از این روش ها برای شما مناسب است یا خیر:

  • آرتروپلاستی کامل شانه این جراحی شامل برداشتن انتهای دو استخوان در شانه و جایگزینی آنها با قطعات مصنوعی است. قسمت بالایی استخوان بازو به شکل توپ است. به این “سر” شانه می گویند. سر روی یک حفره کوچک در تیغه شانه قرار می گیرد تا مفصل شانه ایجاد شود. در طی TSA، سر با یک ایمپلنت فلزی توپی شکل جایگزین می شود. یک فنجان کوچک ظرف مانند جایگزین سوکت می شود.
  • همی آرتروپلاستی شانه. این یک تعویض جزئی شانه است. در این جراحی فقط سر استخوان بازو با یک توپ فلزی جایگزین می شود.
  • آرتروپلاستی کامل شانه معکوس. در این روش، جراح توپ و سوکت را معکوس می کند. پزشکان این جراحی را زمانی توصیه می کنند که عضلات روتاتور کاف شانه آسیب دیده باشد. دستگاه پلاستیکی به بالای استخوان بازو و توپ فلزی به سوکت متصل شده است. این به دلتوئید، یکی دیگر از عضله های شانه، اجازه می دهد تا حرکت کند. دلتوئید عضلات آسیب دیده روتاتور کاف را جبران می کند. این جراحی می تواند دامنه حرکتی، قدرت و ثبات شانه شما را بهبود بخشد.

چگونه یک فیزیوتراپیست می تواند کمک کند؟

فیزیوتراپی برای بهبود ایمن و سالم پس از جراحی تعویض مفصل شانه حیاتی است. پس از جراحی، فیزیوتراپیست شما را راهنمایی می کند تا عملکرد شانه خود را بهبود بخشیده و درد را در حین بهبودی محدود کنید. همانطور که قدرت و حرکت را دوباره به دست می آورید، فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا با خیال راحت به سطح فعالیت قبلی خود بازگردید. هدف بازیابی توانایی شما برای انجام فعالیت های خانگی، وظایف شغلی و سرگرمی های تفریحی است.

فیزیوتراپیست شما همچنین می تواند قبل از جراحی با شما کار کند تا به آماده سازی شانه شما برای جراحی کمک کند.

چگونه یک فیزیوتراپیست می تواند قبل و بعد از جراحی کمک کند؟

قبل از جراحی
در صورت امکان، بهتر است قبل از جراحی با یک فیزیوتراپیست کار کنید. هرچه وضعیت فیزیکی شانه شما قبل از جراحی بهتر باشد، بهبودی بهتری خواهید داشت. فیزیوتراپ شما یک برنامه سفارشی برای شما ایجاد خواهد کرد. این ممکن است شامل تقویت عضلات شانه، گردن و پشت باشد. تمرینات کششی و وضعیت بدن ممکن است بخشی از برنامه قبل از جراحی شما نیز باشد.

از فیزیوتراپ خود بپرسید که چگونه می تواند به شما در مدیریت درد قبل از جراحی کمک کند. نشان داده شده است که بیمارانی که قبل از جراحی از داروهای مخدر برای تسکین درد استفاده می کنند در مقایسه با بیمارانی که این کار را نمی کنند، نتایج بدتری دارند.

بعد از جراحی
پس از جراحی، احتمالاً دو تا سه روز در بیمارستان خواهید ماند. اگر شرایط پزشکی دیگری مانند دیابت یا بیماری قلبی دارید، ممکن است اقامت شما طولانی تر باشد. شانه شما به مدت سه تا هشت هفته بسته به دستور جراح شما در یک بند قرار می گیرد. هنگام پوشیدن آتل به شما گفته می شود که شانه خود را تکان ندهید. فیزیوتراپیست شما بایدها و نبایدهای بیشتری را به شما آموزش می دهد تا به سرعت بهبودی شما کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

تعویض مفصل شانه – فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل شانه – فیزیوتراپی پس از جراحی شانه – درمان درد شانه با فیزیوتراپی – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران

مقالات بیشتر

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer0
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

question_answer0
فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست ها از طریق ورزش، درمان دستی مفصل، تکنیک های بافت نرم، آموزش و مشاوره به افراد آسیب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست