دررفتگی شانه

دررفتگی شانه

دررفتگی شانه آسیبی است که زمانی رخ می دهد که توپ از مفصل شانه گوی و کاسه خارج می شود. دررفتگی شانه معمولاً در نتیجه صدمات تروماتیک (سقوط، برخورد وسایل نقلیه موتوری و غیره) یا در اثر آسیب های ورزشی رخ می دهد.

بیشتر دررفتگی‌های شانه زمانی اتفاق می‌افتد که توپ از جلوی شانه خارج می‌شود – به اصطلاح دررفتگی قدامی شانه. حدود 95 درصد از دررفتگی های شانه، دررفتگی های قدامی است.

شانه همچنین می تواند از پشت شانه خارج شود، اگرچه این آسیب بسیار غیرعادی تر است. هنگامی که توپ از پشت کاسه شانه خارج می شود، آسیب را دررفتگی خلفی شانه می نامند. تشخیص دررفتگی های خلفی مهم است، زیرا درمان آن ها کمی متفاوت است و متأسفانه، این آسیب ها را می توان به راحتی نادیده گرفت.

یکی از دلایلی که این آسیب ها رخ می دهد این است که بازو در وضعیتی قرار می گیرد که طبیعی به نظر می رسد. به طور معمول، پس از دررفتگی خلفی شانه، بازو در کنار بدن نگه داشته می شود و ساعد در مقابل بدن قرار می گیرد. این حالت شبیه حالتی است که ممکن است بازوی خود را با یک نوع آسیب کوفتگی نگه دارید و دررفتگی مفصل را کمتر آشکار می کند.

دلایل دررفتگی شانه

مانند دررفتگی های قدامی، دررفتگی های خلفی نیز می توانند پس از صدمات عمده رخ دهند، اما می توانند پس از تشنج و شوک الکتریکی نیز رخ دهند.

عضلاتی که به صورت داخلی شانه را می چرخانند بسیار قوی تر از عضلاتی هستند که از بیرون شانه را می چرخانند. به دلیل این عدم تعادل قدرت، انقباضات ناگهانی و شدید – مانند انقباضاتی که در طی یک تشنج یا شوک تجربه می‌شوند – می‌توانند توپ را از پشت شانه خارج کنند.

به طور معمول، پس از یک آسیب تروماتیک مانند سقوط یا آسیب ورزشی، افراد به دنبال احتمال دررفتگی شانه هستند. با این حال، هنگامی که فردی دچار تشنج یا شوک الکتریکی می شود، بیشتر مردم به احتمال دررفتگی شانه فکر نمی کنند.

بنابراین گاهی اوقات این آسیب ها نادیده گرفته می شود زیرا توجه به جنبه های دیگر سلامتی بیمار است. در این موارد، درد شانه ممکن است به کوفتگی در نتیجه تشنج یا شوک نسبت داده شود.

روشهای درمان

مهمترین گام اولیه در درمان دررفتگی خلفی، پس از تشخیص آسیب، قرار دادن توپ در مفصل شانه توپ و سوکت است. تغییر موقعیت مفصل شانه، که به آن “کاهش” مفصل می گویند، معمولاً پیچیده نیست، اما با بی حسی برای تسکین درد و ناراحتی، به راحتی قابل تحمل است.

درمان جراحی دررفتگی ممکن است مورد نیاز باشد، به خصوص زمانی که آسیب استخوان همراه با دررفتگی باشد. در مورد دررفتگی خلفی شانه، معمول است که وقتی شانه از مفصل خارج می‌شود، توپ به شدت به لبه سوکت برخورد می‌کند. 

پس از جراحی نیز فیزیوتراپی شانه برای تسریع بهبودی و بازیابی حرکات شانه از اهمیت زیادی برخوردار است.

آسیب های دیگر نیز می تواند در ارتباط با دررفتگی خلفی شانه رخ دهد. این موارد شامل شکستگی های پروگزیمال هومروس، پارگی لابروم و پارگی روتاتور کاف است.

همانطور که گفته شد، دررفتگی های خلفی کمتر از دررفتگی های قدامی است. به نظر می رسد پیش آگهی تا حد زیادی به میزان آسیب استخوان و غضروفی که در زمان دررفتگی رخ می دهد مربوط باشد. نگرانی برای بیمارانی که شانه خود را دررفته کرده اند شامل احتمال دررفتگی های مکرر (تکرار) است.

دررفتگی های مکرر به خصوص با نقایص استخوانی بزرگتر مشکل ساز می شوند، زیرا در صورت آسیب دیدن استخوان، ثبات کمتری در شانه وجود دارد.

برای بهره مندی خدمات فیزیوتراپی شانه پس از آسیب های شانه می توانید به کلینیک فیزیوتراپی پاک (فیزیوتراپی در غرب تهران) مراجعه بفرمایید.

قرارگیری کلینیک فیزیوتراپی پاک در منطقه شاهین شمالی می تواند به اهالی غرب تهران و مناطقی همچون ستاری ، جنت آباد ، پونک ، سردار جنگل و … خدمات فیزیوتراپی ارائه دهد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی در سردار جنگل – فیزیوتراپی در باغ فیض – فیزیوتراپی تخصصی شانه

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در سردار جنگل

فیزیوتراپی در سردار جنگل

question_answer0
فیزیوتراپی در سردار جنگل در کلینیک فیزیوتراپی پاک – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران – با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته…
درد شانه و گردن

درد شانه و گردن

question_answer1 دیدگاه
درد شانه و گردن شکایات رایجی هستند که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهند. چه یک…
درمان آرتروز شانه

درمان آرتروز شانه

question_answer1 دیدگاه
درمان آرتروز شانه با فیزیوتراپی و ورزش به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی این بیماری مفصلی شایع در کلینیک فیزیوتراپی…
کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer1 دیدگاه
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست