درمان آرتروز

درمان آرتروز

درمان آرتروز

هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد. علائم خفیف تا متوسط ​​معمولاً با ترکیبی از درمان‌های دارویی و غیردارویی به خوبی مدیریت می‌شوند. درمان ها و توصیه های پزشکی عبارتند از:

 • داروها (داروهای ضد درد موضعی و مسکن های خوراکی از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، NSAID ها).
 • ورزش (در زمین و آب).
 • بسته های سرد و گرم متناوب (روش های محلی).
 • فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی
 • کاهش وزن (در صورت اضافه وزن).
 • تغذیه سالم، کنترل دیابت و کلسترول.
 • وسایل حمایتی مانند بریس، ارتز، جا کفشی، عصا یا واکر.
 • درمان های تزریق داخل مفصلی (استروئید، اسید هیالورونیک “ژل”).
 • هنگامی که سایر درمان‌های پزشکی بی‌اثر هستند یا خسته شده‌اند، به‌خصوص با OA پیشرفته، جراحی ممکن است برای تسکین درد و بازیابی عملکرد مفید باشد.

اهداف درمان آرتروز

 • کاهش درد و سفتی مفاصل و به تاخیر انداختن پیشرفت بیشتر.
 • بهبود تحرک و عملکرد.
 • کیفیت زندگی بیماران را افزایش دهد.

نوع رژیم درمانی تجویز شده به عوامل زیادی از جمله سن بیمار، سلامت کلی، فعالیت ها، شغل و شدت بیماری بستگی دارد.

داروها

هنوز هیچ دارویی در دسترس نیست که نشان داده باشد پیشرفت آرتروز را معکوس یا کند می کند. در حال حاضر، داروها بر روی کاهش علائم بیماری متمرکز شده اند. داروهای تسکین دهنده درد شامل استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است. مصرف داروهای مسکن به دلیل مزمن بودن بیماری و احتمال تحمل و اعتیاد توصیه نمی شود. داروهای موضعی به شکل چسب‌های ضد درد، کرم‌ها، مالش‌ها یا اسپری‌ها ممکن است برای تسکین درد روی پوست نواحی آسیب‌دیده اعمال شود.

دستگاه های حمایتی

وسایل حمایتی یا کمکی به کاهش استرس روی مفاصل آسیب دیده کمک می کنند. بریس ها و ارتزها به حمایت و تثبیت مفاصل دردناک و آسیب دیده کمک می کنند. کفی کفش ، عصا یا واکر ممکن است برای کاهش فشار از روی مفاصل خاص و بهبود مکانیک بدن و راه رفتن مفید باشد.

فیزیوتراپی و ورزش

فیزیوتراپی مهم ترین بخش از درمان غیرجراحی آرتروز است. متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پاک خدمات فیزیوتراپی را با بالاترین کیفیت برای درمان آرتروز ارائه می دهند.

ورزش برای بهبود انعطاف پذیری، ثبات مفاصل و قدرت عضلانی مهم است. رژیم هایی مانند شنا، ایروبیک در آب و تمرینات قدرتی کم ضربه توصیه می شود. نشان داده شده است که اینها میزان درد و ناتوانی افراد مبتلا به آرتروز را کاهش می دهند. بهتر است از برنامه های ورزشی بیش از حد شدید اجتناب شود، زیرا ممکن است علائم آرتریت را افزایش دهند و به طور بالقوه پیشرفت بیماری را تسریع کنند. فیزیوتراپیست ها می توانند رژیم های ورزشی مناسب و متناسب را برای افراد مبتلا به آرتروز ارائه دهند.

درمان های سرد و گرم

درمان‌های گرم و سرد متناوب ممکن است باعث تسکین موقت درد و سفتی شود. چنین درمان هایی شامل دوش یا حمام آب گرم و استفاده دقیق از پدها یا بسته های گرمایشی یا خنک کننده است.

کنترل وزن

از آنجایی که چاقی یک عامل خطر شناخته شده برای استئوآرتریت است، کار برای مدیریت بهتر وزن ممکن است به پیشگیری و بهبود آرتروز کمک کند. نشان داده شده است که کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن که به استئوآرتریت مبتلا هستند، استرس و میزان درد مفاصل تحمل کننده وزن را کاهش می دهد و همچنین فرآیندهای التهابی را که به OA کمک می کنند، تعدیل می کند.

عمل جراحی

زمانی که درد استئوآرتریت با مدیریت پزشکی قابل کنترل نباشد و در فعالیت های عادی اختلال ایجاد کند، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. جراحی معمولاً برای افرادی که آرتروز قابل توجهی دارند انجام می شود. انواع مختلفی از تکنیک ها، از جمله تکنیک های جایگزینی مفصل با حداقل تهاجم، می توانند مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه این جراحی خطراتی دارد، اما امروزه جراحی مفصل می تواند در بازگرداندن برخی از عملکردها و کاهش درد برای افراد مناسب بسیار موثر باشد.

 

کلمات مرتبط :

درمان آرتروز – فیزیوتراپی آرتروز – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در شاهین شمالی – فیزیوتراپی در ستاری

مقالات بیشتر

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer0
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

question_answer0
فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست ها از طریق ورزش، درمان دستی مفصل، تکنیک های بافت نرم، آموزش و مشاوره به افراد آسیب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست