شانه یخ زده

شانه یخ زده

شانه یخ زده یا فروزن شولدر که با نام کپسولیت چسبنده نیز شناخته می شود، وضعیتی است که باعث محدودیت حرکت و درد در مفصل شانه می شود. علت یخ زدگی شانه اغلب ناشناخته است، اما افراد خاصی وجود دارند که به نظر می رسد احتمال بیشتری برای ابتلا به این وضعیت دارند. شانه یخ زده باعث می شود کپسول اطراف مفصل شانه منقبض شود و بافت اسکار تشکیل شود. بسیاری از افرادی که با این بیماری آشنا نیستند از میزان دردی که می تواند ایجاد کند شگفت زده می شوند و علائم طولانی مدت ممکن است ادامه یابد. درمان مناسب می تواند در کنترل درد و تسریع بهبودی موثر باشد.

به طور معمول، مفصل شانه بیش از هر مفصل دیگری در بدن اجازه حرکت می دهد. زمانی که بیمار دچار شانه یخ زده می شود، کپسولی که مفصل شانه را احاطه کرده منقبض و سفت می شود. کپسول نوارهایی از بافت اسکار به نام چسبندگی را تشکیل می دهد. انقباض کپسول و تشکیل چسبندگی ها باعث سفت شدن شانه و دردناک شدن حرکت می شود.

فیزیوتراپی شانه یکی از موثرترین روش ها در کنترل علائم شانه یخ زده است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی پاک (فیزیوتراپی در غرب تهران) می توانید از آن بهره مند شوید.

شانه یخ زده معمولاً در مراحل قابل پیش بینی انجام می شود. بیماران به طور متوسط ​​علائماین بیماری را برای 12 تا 18 ماه دارند. رفع کامل علائم شانه یخ زده می تواند تا سه سال یا بیشتر طول بکشد. خبر خوب این است که دردناک ترین و محدود کننده ترین مرحله شانه منجمد، زودترین مرحله است و بنابراین علائم به سرعت بهبود می یابند. با این حال، تقریباً همیشه چندین ماه، اگر نه بیشتر از یک سال، علائم برطرف می‌شوند.

دلایل و عوامل خطر

اغلب، شانه یخ زده بدون هیچ آسیب مرتبط یا علت قابل تشخیصی رخ می دهد. با این حال، برخی از موضوعات مشترک در بسیاری از بیمارانی که به این بیماری مبتلا می شوند وجود دارد

  • سن و جنسیت: شانه یخ زده بیشتر بیماران بین 40 تا 60 سال را تحت تاثیر قرار می دهد و در زنان بسیار بیشتر از مردان است.
  • اختلالات غدد درون ریز: بیماران مبتلا به دیابت در معرض خطر خاصی برای ایجاد شانه منجمد هستند. سایر ناهنجاری های غدد درون ریز مانند مشکلات تیروئید نیز می تواند منجر به ایجاد این بیماری شود. داشتن شانه یخ زده به این معنی نیست که شما باید ناهنجاری غدد درون ریز داشته باشید، اما اغلب این ارتباط وجود دارد.
  • ضربه یا جراحی شانه: بیمارانی که دچار آسیب دیدگی شانه می شوند یا تحت عمل جراحی روی شانه قرار می گیرند، ممکن است دچار یخ زدگی مفصل شانه شوند. هنگامی که آسیب یا جراحی با بی حرکتی طولانی مدت مفصل دنبال شود، خطر ایجاد شانه یخ زده بالاتر است.
  • سایر شرایط سیستمیک: چندین بیماری سیستمیک مانند بیماری قلبی و بیماری پارکینسون نیز با افزایش خطر ابتلا به شانه منجمد مرتبط است.

تشخیص

شایع ترین شکایت افرادی که شانه منجمد دارند درد است. در حالی که آنها ممکن است متوجه شوند که حرکت محدودی وجود دارد، شایع ترین نگرانی درد مرتبط با این وضعیت است. بسیاری از بیماری‌های شانه باعث درد می‌شوند، از جمله مشکلات روتاتور کاف، و بنابراین یخ زدگی شانه یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در ارتوپدی به اشتباه تشخیص داده می‌شود. بسیاری از افرادی که علائم پارگی روتاتور کاف را دارند، در واقع شانه یخ زده دارند.

یکی از چالش های موجود در تشخیص این است که افراد می توانند با حرکت دادن تیغه شانه و ستون فقرات خود، مفصل شانه بسیار سفت را جبران کنند. بنابراین، افراد مبتلا به این وضعیت ممکن است بتوانند بازوی خود را از بالای سر خود بلند کنند، علیرغم اینکه مفصل شانه آنها به شدت یخ زده است. معاینه کننده شما نه تنها باید به دقت ارزیابی کند که بازوی شما چقدر می تواند حرکت کند، بلکه باید حرکت در کدام مفصل انجام شود. دلیل اینکه شانه منجمد اغلب به اشتباه تشخیص داده می شود این است که افراد در جداسازی و تعیین میزان حرکت مفصل شانه توپ و سوکت ناتوان هستند.

درمان شانه یخ زده

درمان این عارضه در درجه اول شامل تسکین درد و فیزیوتراپی است. اکثر بیماران با این مراحل ساده تسکین می یابند، اگرچه کل فرآیند درمان می تواند چندین ماه یا بیشتر طول بکشد.

اگر درمان‌های غیرجراحی ساده شانه یخ زده را برطرف نکند، گاهی اوقات بیمار نیاز به جراحی دارد. این روش آزادسازی کپسولی آرتروسکوپی نامیده می شود. آزادسازی کپسولی شانه منجمد به ندرت ضروری است، اما در مواردی که شانه منجمد شده به درمان و توانبخشی پاسخ نمی‌دهند، بسیار مفید است. اگر جراحی انجام شود، فیزیوتراپی فوری پس از رهاسازی کپسول از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بازتوانی بلافاصله پس از رهاسازی کپسول شروع نشود، احتمال بازگشت شانه منجمد بسیار زیاد است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در ستاری شمالی – فیزیوتراپی در شاهین شمالی – فیزیوتراپی در جنت آباد شمالی – فیزیوتراپی شانه در کوهسار

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در سردار جنگل

فیزیوتراپی در سردار جنگل

question_answer0
فیزیوتراپی در سردار جنگل در کلینیک فیزیوتراپی پاک – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران – با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته…
درد شانه و گردن

درد شانه و گردن

question_answer1 دیدگاه
درد شانه و گردن شکایات رایجی هستند که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهند. چه یک…
درمان آرتروز شانه

درمان آرتروز شانه

question_answer1 دیدگاه
درمان آرتروز شانه با فیزیوتراپی و ورزش به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی این بیماری مفصلی شایع در کلینیک فیزیوتراپی…
کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

question_answer1 دیدگاه
فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست