فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

فیزیوتراپی آسیبهای شانه موثرترین روش درمان غیرجراحی مشکلات مفصل شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی پاک توسط متخصصان فیزیوتراپی ما ارائه می شود.

شانه متحرک ترین مفصل بدن است و ما به آن تکیه می کنیم تا بتوانیم تعدادی از فعالیت ها مانند رسیدن، بلند کردن، باغبانی یا ورزش کردن را انجام دهیم. با توجه به اینکه شانه یک مفصل بسیار متحرک است، به راحتی آسیب می بیند.

اگر از آسیب دیدگی شانه رنج می برید، ممکن است در شب درد داشته باشید و برای خوابیدن به آن پهلو دراز بکشید. شانه ممکن است واقعا سفت شده باشد، یا ممکن است احساس ناپایداری داشته باشد که انگار می‌خواهد از سوکت خارج شود. ممکن است در عضلات شانه احساس ضعف کنید و انجام فعالیت‌های روزمره، به‌ویژه پشت سرتان یا فعالیت‌های بالای سرتان را سخت کند.

فیزیوتراپی آسیبهای شانه

شایع ترین آسیبهای شانه که فیزیوتراپی در درمان آن ها کمک کننده است عبارتند از :

۱٫ آسیب های روتاتور کاف
روتاتور کاف گروهی از عضلات اطراف شانه است که برای بلند کردن و چرخش بازو و حمایت و تثبیت مفصل کار می کنند.

آسیب روتاتور کاف می‌تواند حاد باشد، مانند افتادن روی بازوی دراز، بلند کردن چیزی بیش از حد سنگین، گرفتن یک جسم در حال سقوط، یا کارهای تکراری بالای سر.

روتاتور کاف همچنین ممکن است به دلیل سایش و پارگی دژنراتیو آسیب ببیند. با افزایش سن و کم تحرکی، تاندون‌ها تحلیل رفته و قدرت خود را از دست می‌دهند. این بدان معنی است که آنها می توانند راحت تر پاره شوند. فشار مکرر روی شانه می تواند خطر ایجاد پارگی را افزایش دهد.

فیزیوتراپی آسیبهای شانه می تواند به آسیب های روتاتور کاف کمک کند. فیزیوتراپیست شما از تکنیک های درمان دستی برای کمک به بهبود دامنه حرکتی و شل شدن عضلات استفاده می کند. برای شما یک برنامه ورزشی جامع شامل تمرینات کششی و قدرتی تجویز می شود. کشش ها به بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی شما کمک می کند و کار قدرتی به بازیابی عملکرد و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می کند. فیزیوتراپیست شما در مورد وضعیت قرارگیری، چیدمان میز، وضعیت خوابیدن و اصلاح فعالیت های روزانه خود برای به حداقل رساندن فشارهای وارده بر شانه به شما توصیه هایی می کند.

۲٫ ناپایداری یا دررفتگی شانه
بی ثباتی شانه در جوانان و ورزشکاران شایع است. وقتی ماهیچه ها و رباط هایی که شانه را در کنار هم نگه می دارند فراتر از حد طبیعی خود کشیده می شوند، شانه می تواند ناپایدار شود. برخی از حرکات مورد استفاده در تکل زدن، پرتاب کردن، توپ زدن یا بولینگ می‌تواند نیروهای زیادی را روی شانه وارد کند که می‌تواند باعث کشیدگی بیش از حد رباط‌ها شود. مردم این احساس را توصیف می کنند که شانه شل است یا احساس ضعف می کند. هنگامی که رباط ها خیلی شل یا کاملاً پاره می شوند، سابلوکساسیون یا دررفتگی شانه ممکن است رخ دهد. این معمولاً در اثر افتادن روی دست دراز، یک حرکت چرخشی شدید یا تماس با بازوهای بالای سر ایجاد می شود. فیزیوتراپی آسیبهای شانه راهکاری موثر در بهبود این آسیب است.

فیزیوتراپی برای بی ثباتی شانه به شدت بر بازگرداندن قدرت و کنترل به عضلات تمرکز می کند تا شانه بهتر حمایت شود. فیزیوتراپیست شما قدرت و بیومکانیک شما را ارزیابی می کند تا برنامه تمرینی متناسب با نیازهای شما طراحی کند. این برنامه شامل کار تقویتی، پایداری و استقامتی خواهد بود.

۳٫ شانه یخ زده
شانه یخ زده می تواند در اثر ضربه، آسیب قبلی شانه، بعد از عمل یا بدون گرم شدن ایجاد شود. کپسول مفصل سفت شده و ملتهب می شود و بافت اسکار و چسبندگی ایجاد می کند که منجر به یک شانه بسیار سفت و دردناک می شود. همچنین باعث ایجاد دامنه حرکتی بسیار محدود می شود.

هدف درمان فیزیوتراپی آسیبهای شانه تسریع بهبودی با ماساژ بافت نرم برای شل شدن عضلات، تحرک مفصل و ورزش برای کمک به قدرت و انعطاف پذیری است. فیزیوتراپیست به شما حرکات کششی می دهد تا به بهبود دامنه حرکتی و رفع سفتی کمک کند. با کاهش درد شما شروع به کار تقویتی و استقامتی خواهید کرد.

۴٫ آسیب های ورزشی
آسیب های شانه می تواند در ورزش های مختلف از جمله تنیس، کریکت و شنا رخ دهد. اگر ماهیچه‌ها، رباط‌ها یا تاندون‌ها به خوبی با هم کار نکنند یا به درستی هماهنگ نشوند، درد و التهاب ایجاد می‌شود.

فیزیوتراپی در درمان آسیب های ناشی از ورزش شانه و همچنین کمک به جلوگیری از بروز آنها مفید است. فیزیوتراپیست شما یک ارزیابی کامل برای شناسایی هرگونه عدم تعادل یا ضعف عضلانی انجام خواهد داد. سپس آنها می توانند برای شما یک برنامه تمرینی اختصاصی برای هدف قرار دادن کمبودهای قدرتی و همچنین کار بر روی انعطاف پذیری، ثبات و استقامت تجویز کنند. فیزیوتراپیست شما همچنین در مورد بار تمرینی به شما توصیه می کند، زیرا برای جلوگیری از بارگذاری بیش از حد شانه، افزایش باید تدریجی باشد. آنها همچنین می توانند تکنیک شما را تجزیه و تحلیل کنند، با مربی شما ارتباط برقرار کنند، و توصیه هایی را در مورد آنچه می توانید تغییر دهید برای جلوگیری از وارد کردن استرس بیش از حد بر روی شانه، ارائه دهند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی آسیبهای شانه – فیزیوتراپی پس از جراحی شانه – فیزیوتراپی شانه پس از جراحی

مقالات بیشتر

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

question_answer0
کمردرد در بارداری بسیار شایع است. افراد باردار ممکن است درد موضعی کمر را تجربه کنند که به باسن و پاها…
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

question_answer0
فیزیوتراپی پس از جراحی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه و تخفیف عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و…
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

question_answer0
فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست ها از طریق ورزش، درمان دستی مفصل، تکنیک های بافت نرم، آموزش و مشاوره به افراد آسیب…
روشهای درمان دیسک کمر

روشهای درمان فتق دیسک کمر

question_answer0
روشهای درمان فتق دیسک کمر درمان فتق دیسک به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: زمانی که فتق دیسک رخ…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست